Dziewiąty miesiąc

34 tydzień

Maleństwo rozpoznaje już dobrze głos mamy i bicie jej serca. To pomoże mu tworzyć z Tobą silną emocjonalną więź po porodzie i da mu poczucie bezpieczeństwa.

35 tydzień

Dziecko wypełnia sobą cały brzuch. Jest mu bardzo ciasno, ma silnie przygięte do siebie rączki i nóżki, uciska pępowinę. Zaczyna pomału zanikać pokrywający je meszek i maź, które maluch połyka z wodami płodowymi, a wkrótce, po porodzie, wydali je z siebie jako smółkę.

36 tydzień

Płuca malucha są już gotowe na podjęcie samodzielnego oddechu. Główka coraz głębiej wciska się w dół w kanał rodny, przygotowując się do przyjścia na świat. Ty odczujesz to jako obniżenie się brzucha, będzie Ci zapewne łatwiej oddychać czy ziewać, mogą też zniknąć kłopoty ze zgagą.

37 tydzień

Maluch teraz rośnie, przybiera na wadze, wydłuża się. Cały czas pozostaje zwrócony głową w dół. Choć chcesz go już zobaczyć, nikt nie wie, kiedy ten moment nastąpi.

38 tydzień

Nadszedł czas narodzin. Szyjka macicy się rozluźnia i stopniowo rozwiera, twoim organizmem władają teraz walczące hormony, termin porodu już tuż tuż. Dziecko waży ok. 3-3.5kg, ma 50-55 cm wzrostu i jest gotowe na spotkanie ze światem i z Tobą.