26 tydzień
To początek ostatniego III trymestru ciąży – czas przygotowania do życia pozałonowego. Płuca produkują surfaktant, z każdym tygodniem zwiększając szanse płuc na podjęcie własnego oddechu. Zwiększa się też ilość tkanki tłuszczowej, dzięki czemu twarz zaczyna się zaokrąglać.
27 tydzień
Tworzy się siatkówka – światłoczuła cześć oka, odpowiedzialna za odbieranie bodźców wzrokowych i przesyłanie ich do mózgu.
28 tydzień
Na powierzchni mózgu tworzą się charakterystyczne dla ludzi bruzdy i zakręty, a fala mózgowa maleństwa coraz bardziej przypomina tę u noworodka.
29 tydzień
Układ nerwowy dziecka rozwinięty jest już prawie całkowicie, reakcja na bodziec zajmuje mu już ułamki sekundy. Maluch dużo śpi i śni. Powstają centralne ośrodki słuchu, wzroku, węchu, mowy oraz czucia i ruchu. Potrafi już rozróżniać dźwięki, poznawać znajome odgłosy – przede wszystkim głos mamy. Wciąż gromadzi tkankę podskórną, która stopniowo wygładza skórę i zmienia jej kolor, pozwalając w przyszłości utrzymać temperaturę. Twojemu maluchowi jest już ciasno, nie może już swobodnie prostować rączek i nóżek, dlatego przybiera pozycje zgiętą z podkurczonymi nóżkami. Ujawnia się teraz jego charakter, wie co lubi a czego nie. Teraz kształtuje się tzw. płeć mózgu dziecka.