Szósty miesiąc

21 tydzień

Twój maluszek ma już rytm dobowy snu i czuwania. Kiedy nie śpi potrafi już otworzyć oczy, tańczy, chwyta, ssie palce, mruga oczami, podczas snu pojawia się już faza REM, która świadczy o tym, że Twoje maleństwo ma już marzenia senne. Wokół włókien nerwowych wykształca się osłonka z mieliny, która znacznie usprawni szybkość przekazywania sygnału w układzie nerwowym.

22 tydzień

Zaczyna się rozwijać system odpornościowy. Skóra jest coraz mniej przezroczysta. Powstają białe ciałka krwi, które odgrywają najważniejszą rolę w walce z infekcjami. Wątroba rozkłada powstającą w czasie rozpadu krwinek czerwonych bilirubinę. Krwinki czerwone we krwi płodu żyją znacznie krócej niż u dorosłego, dlatego w jego organizmie jest bardzo dużo bilirubiny, jej nadmiar dziecko przekazuje przez pępowinę i łożysko matce. Maluszek utrzymuje głowę w pozycji prawie wyprostowanej dzięki wzmacniającym się mięśniom.

23 tydzień

Zwiększyła się ilość podściółki tłuszczowej, która pomoże dziecku utrzymać temperaturę ciała po urodzeniu. Maleństwo nadal jest szczuplutkie, pomarszczone, pokryte ciemnymi włoskami i białawą mazią płodową. Proces otwierania powiek maluszka postępuje w dalszym ciągu. Twoje dziecko jest już na tyle dobrze rozwinięte, że jeśli nawet urodzi się właśnie teraz, ma już duże szanse na przeżycie, choć mierzy zaledwie 21 cm.

24 tydzień

Twoje dziecko wypełnia już całą jamę macicy, i coraz trudniej mu się poruszać. Choć cały czas ćwiczy rozpychanie się, kopanie, czy tupanie, głośne dźwięki mogą je obudzić. Możesz zacząć obserwować okresy aktywności i snu dziecka. Po porodzie będzie spało w podobnych godzinach. Praca serca zwalnia do 140-150 uderzeń na minutę. Dalszemu rozwojowi ulega układ oddechowy. Płuca zaczynają wytwarzać substancję – surfaktant, która umożliwia prawidłową pracę pęcherzyków płucnych oraz zapobiega ich sklejeniu się i zapadaniu po porodzie.

25 tydzień

Kości malucha ulegają coraz silniejszej mineralizacji. Z każdym tygodniem masa wzrasta o ok. 100 g, a wzrost ok. 1 cm. Twoje maleństwo waży już ok. 1 g i ma prawie 37 cm długości.