Trzeci miesiąc

9 tydzień

Wygląd Twojego dziecka ulega dalszym zmianom. Rozpoznawalne stają się rysy twarzy: górna warga, dziurki w nosie, dolna szczęka, uszy przesuwają się na boki głowy, a oczy ku przodowi czaszki. Pojawiają się kolejne zawiązki zębów mlecznych. Maluch rośnie, ale wciąż ogromna głowa przylega do klatki piersiowej i sprawia, że dziecko wygląda jak rogalik. Mózg rozwija się bardzo intensywnie. Środkowa część jelit rośnie szybko i przestaje mieścić się w brzuchu dziecka. Mięśnie zaczynają się kurczyć- umożliwia to dziecku poruszanie się w worku owodniowym. Minie jednak jeszcze kilka tygodni nim ruchy te staną się na tyle silne, byś mogła je wyczuć. U chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek – jajeczka. Zewnętrzne narządy płciowe u obu płci wyglądają tak samo i wciąż nie jest możliwe rozpoznanie płci.

10 tydzień

Nerki zaczynają produkować mocz, który jest wydalany do otaczającego dziecko płynu owodniowego, który maluch połyka wypełniając nim swój żołądek. Coraz silniej rozwija się mimika twarzy – ziewanie, marszczenie, połykanie – powieki jednak wciąż są zamknięte. W dalszym ciągu rosną rączki i nóżki, zanikają błony między palcami dłoni i stóp.

11 tydzień

Rośnie wątroba, która zajmuje teraz prawie cały brzuch, jelita wciąż jeszcze się w brzuchu nie mieszczą i rozwijają się w pępowinie. Nadal nieproporcjonalnie duża głowa zaczyna odginać się do pozycji „dorosłej”.

12 tydzień

Pojawiają się paznokcie oraz zawiązki cebulek włosowych. Twoje dziecko zaczyna dbać o swoją sprawność fizyczną. Jest to możliwe dzięki stale zwiększającej się ilości wód płodowych. Ruch stymuluje z kolei intensywny rozwój mięśni. Swoją pracę rozpoczynają też płuca, które na razie wciągają do swego wnętrza nie powietrze, lecz płyn owodniowy. Łożysko osiąga swój ostateczny kształt, w pełni podtrzymuje życie dziecka. Ten malusieńki twór w Twoim brzuchu ma za sobą trudny etap organogenezy, wszystkie narządy się już wytworzyły – teraz będą tylko rosnąć. Twoje dziecko nie jest już zarodkiem tylko płodem – małą istota, mającą swój kształt i mimikę. Maluszek ma około 6 cm, waży ok. 15 g.