17 tydzień
Na wewnętrznej stronie dłoni pojawiają się bruzdy, znane jako linie życia, serca i głowy. Na paluszkach są już w pełni wykształcone opuszki z liniami papilarnymi. Serce bije dwukrotnie szybciej niż Twoje i można je już usłyszeć przez słuchawkę lekarską. Szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek. Dziecko ma już dość dobrze wykształcone płuca, lecz mimo tego nie poradziłoby sobie jeszcze z samodzielnym oddychaniem. Przygotowuje się jednak do tego momentu ćwicząc mięśnie klatki piersiowej i przepony.
18 tydzień
Nadal gwałtownie rozwija się mózg: w przedniej części kory mózgowej powstaje coraz dokładniejsza mapa ruchowa i czuciowa ciała. W badaniu USG można wykryć ewentualne wady serca. Większość mam zaczyna odczuwać wyraźnie ruchy swojego dziecka. Nie martw się, jeśli w tym tygodniu nie poczujesz niczego. Warto wiedzieć, że mamy, który rodziły już kilka razy, zwykle wcześniej odczuwają te ruchy – właśnie około 18 tygodnia, natomiast kobiety rodzące po raz pierwszy później – około 20 tygodnia ciąży.
19 tydzień
Twoje maleństwo może już coraz bardziej dawać Ci się we znaki. W tym czasie możesz wyraźniej poczuć jego przemieszczanie się – początkowo delikatne, odczuwane jako przelewanie w brzuchu, a później nawet połączone z kopnięciami! Dziecko stale się rozwija – dużym zmianom ulegają jelita, które zaczynają przetwarzać płyn owodniowy. Płuca wciąż wdychają i wydychają płyn owodniowy, który je wypełnia. Z tym płynem w płucach Twoje dziecko przyjdzie na świat, cześć zostanie wyciśnięta podczas porodu przez nos i usta, a część się wchłonie.
20 tydzień
Gratuluję, to już połowa ciąży. Swoją pracę rozpoczynają gruczoły łojowe. Wydzielany przez nie łój wraz z martwymi komórkami naskórka tworzy maź płodową. Ze względu na jej właściwości noworodków po porodzie się nie kąpie, bo resztki mazi płodowej działają na ich skórę odżywczo i ochronnie. Małżowiny uszne są już dobrze rozwinięte, pojawia się pionowa bruzda nad górną wargą. W czasie badania USG, możesz już zaobserwować ruchy oddechowe świadczące o dobrostanie płodu. Twoje dziecko ma już brwi, rzęsy i meszek na głowie. Docierają do niego odgłosy świata zewnętrznego, na które potrafi reagować. Gdy bodźce są dla maluszka drażniące przyspiesza akcja jego serduszka, a ciałko zaczyna drżeć. Wszystkie jednak dźwięki wysokie i niskie, mniej i bardziej przyjemne stymulują rozwój narządu słuchu. Twoje dziecko czuje smak wszystkich zjadanych przez ciebie potraw. Już nigdy więcej w ciągu całego życia zmysł smaku nie będzie tak dobrze rozwinięty. Kubki smakowe są zlokalizowane nie tylko na języku, ale też w gardle i na policzkach. Zaczynają się kształtować zewnętrzne narządy płciowe. Długość ciała to ok. 25cm i waga ok. 400 g.